Archive for February, 2009

Design update

Thursday, February 19th, 2009
by Philip Hoyos

English
Im currently working on a new design, that will be more like me. It will be up and running in a while. In the mean time, there are some functions and typography that may not look as they should. Please let me know if it disturbs the information so that I can fix it.

Dansk
Jeg er ved at opdatere designet, så det reflektere mere hvem jeg er. Det kommer forhåbentlig muligt at se det inden længe. I mellemtiden er der nogle funktioner og typografier, der nok ikke ser ud som de burde. Hvis det forstyrre læseoplevelse, må I meget gerne kommentere det så jeg kan gøre noget ved det.

Final Service Learning Session

Thursday, February 19th, 2009
by Philip Hoyos

For en uge siden havde jeg min sidste Service Learning Session på Rosewood on Broadway, og nu har jeg endelig tid til at skrive lidt om det.

Rosewood FacadeMin første tur til Rosewood var med et google map i hånden, hvor der var instrukser ud over kortet. Det sneede og både koldt og glat. Til min sidste tur havde vejret bestemt sig for at minde mig om at North Dakota har et meget omskiftelig vejr. Så jeg måtte igen bevæge mig ud på is og sneglatte veje, med snefnug i ansigtet og frosten bidende i kinderne. Herligt vejr =D. Der er nu ikke noget som ordentlig sne, der knirker når man går på den, i stedet for at være så våd at man vandre rundt i sodavands is til knæene. Desuden minde det mig om min første tur til Rosewood.

Henne ved indgang til Rosewood blev jeg lukket ind af receptionisten, som kunne genkende mig fra de forrige gange. Jeg fandt ind i den stue hvor jeg plejer at være samme med de ældre. (more…)

Rosewood on Broadway

Thursday, February 19th, 2009
by Philip Hoyos

Her er et par billeder fra min Service Learning Session på Rosewood on Broadway. Så kan I få lidt en fornemmelse af hvordan det var der…

(more…)

Ski-lifts-ture i Minnesota

Friday, February 13th, 2009
by Philip Hoyos

For et par uger siden fik jeg mulighed for at melde mig til min første skitur. Her kommer beretningen fra sidste weekend, med mine oplevelser omkring det at være spændt fast til tømmer på vej ned af et bjerg, med en pind i hver hånd =D

Skituren blev arrangeret af det internationale kontor her på NDSU, og kostede kun 45$ alt inklusiv. Ud fra hvad jeg ved er det vist rimelig billigt, men nu har jeg ikke så meget erfaring på det felt.

Internationalestuderende og koordination

Vi startede her fra Memorial Union på NDSU med det obligatoriske kaos, der skal være når man har med 50+ internationale studerende at gøre. Især når en del af dem ikke forstå engelsk. Vi havde fået en seddel fra det internationale kontor med alle oplysninger, og besked om at man ikke måtte komme senere end kl 8. Klokken 8.45 var vi stadig ikke kørt, både fordi folk blev ved med at komme, og fordi der ikke rigtig var styr på hvordan folk skulle registreres. På det tidspunkt havde jeg og min nye ven Diomo ventet i hvert falde 1 time i bussen. (more…)

Skitur i Minnesota

Friday, February 13th, 2009
by Philip Hoyos

Her er et par billeder fra min skitur i Minneapolis. Billederne i høj kvalitet er taget af Elisabeth, en Norsk pige, som også går her på NDSU. Resten er taget med min iPhone, som var det eneste kamera jeg havde med.

(more…)